Jakie opłaty pobiera notariusz?
Korzystanie z pomocy notariusza wiąże się z koniecznością pokrycia związanych z tym kosztów. Chcąc załatwić konkretne formalności w kancelarii notarialnej, trzeba się więc liczyć z tym, że pociąga to za sobą wydatek na wynagrodzenie notariusza rekompensujące mu poświęcony na daną sprawę czas oraz zapłatę za podejmowane przez niego działania. Warto też pamiętać, że w grę wchodzą także pobierane przy tej okazji podatki i opłaty sądowe. Maksymalna wysokość stawek za konkretne czynności jest precyzyjnie określona w obowiązujących przepisach, które podają kwoty opłat notarialnych. W Krakowie wszystkie czynności notarialne od spisania umowy kupna-sprzedaży nieruchomości po przygotowanie testamentu można sprawnie załatwić w kancelarii notarialnej prowadzonej przez notariuszy Bożenę Koćmę i Adama Rogalę. Przekonajmy się, co trzeba wiedzieć o opłatach i ich rodzajach.
Opłaty według taksy notarialnej
Maksymalne stawki pobierane przez notariuszy za wykonywanie poszczególnych czynności notarialnych, są określone w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie taksy notarialnej. W każdej kancelarii notarialnej opłaty mogą być więc kształtowane na różne sposoby, jednak ich wysokość nie może przekroczyć ustalonego odgórnie poziomu. Należy mieć na uwadze fakt, że załatwienie konkretnej sprawy w większości przypadków będzie oznaczało konieczność przeprowadzenia kilku lub nawet kilkunastu czynności. Ostateczna kwota będzie w takim przypadku zsumowaniem należności za wszystkie podejmowane działania. Warto też pamiętać, że w zależności od charakteru czynności opłata może być podana kwotowo albo przez wskazanie procentu z sumy zawierającej się w konkretnym przedziale. Zdarza się, że opłaty procentowe są zróżnicowane w zależności od wartości rzeczy będącej przedmiotem danej czynności.
Opłaty dodatkowe i podatki
Wszystkie czynności notarialne są obłożone podatkiem od towarów i usług, o który zwiększa się sumy zawarte w taksie notarialnej. Notariusz pobiera też podatek od czynności cywilno-prawnych oraz podatek od spadków i darowizn. Przekazuje się mu również kwoty opłat sądowych np. za wpis w księgach wieczystych.